FAQ - wyjazd wspinaczkowy na Costa Blanca - SZKOŁA WSPINANIA
Wyjazd na Costa Blanca - naczęściej zadawane pytania
 • Czy na miejscu, podczas pobytu, obecny jest instruktor wspinaczki ? Podczas pobytu na miejscu obecny jest instruktor wspinaczki skałkowej, z dużym doświadczeniem szkoleniowym w Polsce, a także zagranicą (w szczególności Costa Blanca).  
 • Jestem na początku przygody wspinaczkowej, nie mam doświadczenia wspinaczkowego, czy mogę zapisać się na wyjazd? Wyjazd w rejony wspinaczkowe Costa Blanca organizowany jest dla osób znających zasady asekuracji i wspinających się przynajmniej po drogach trójkowych. Ekipie towarzyszy instruktor, który odpowiada na wszelkie pytania, może też przypomnieć np. przewiązywanie przez stanowisko, czy wpinanie ekspresów. Dla osób zupełnie “zielonych” proponujemy kurs wspinaczkowy na Costa Blanca.
 • Wspinam się na poziomie IV/V, czy znajdę drogi dla siebie? Wszystkie odwiedzane rejony wspinaczkowe jak np. Marxuquera, Bellus, Montesa, Sierra de Toix, Alcalali oferują drogi w szerokim przedziale trudności od 4 wzwyż. Każdy znajdzie dla siebie wyzwanie. Zarówno wspinacz początkujący, jak i ten bardziej czy bardzo doświadczony.
 • Wspinałem/am się tylko w polskich skałach, czy mogę liczyć na wprowadzenie mnie w zasady wspinania „westowego”? W przypadku, gdy uczestnicy wspinają się po raz pierwszy zagranicą instruktor omawia zasady bezpieczeństwa dot. między innymi: korzystania z lokalnych stanowisk, zakładanie „wędki”, wycofanie z drogi. 
 • Nie mam partnera wspinaczkowego, czy mogę zapisać się na wyjazd? Tak,  nie musisz mieć partnera wspinaczkowego, żeby zapisać się na wyjazd.   
 • Nie mam sprzętu wspinaczkowego, czy na miejscu jest udostępniony szpej? Uczestnicy wyjazdu mają do dyspozycji sprzęt do wspinaczki sportowej, wypożyczony wraz z plecakiem. Należy zabrać jedynie swoje buty wspinaczkowe.
 • Czy mogę przylecieć z innego lotniska niż podane przy terminach? Tak, możesz dotrzeć z dowolnego lotniska, ważne jednak by wcześniej nas o tym powiadomić. Ustalimy kwestię transferu, lub ewentualnie samodzielnego dotarcia do bazy noclegowej.
 • Czy mogę przylecieć w innym terminie niż podany?  Tak, możesz dotrzeć w innym terminie, nie zapewniamy jednak wówczas transferu lotniskowego. Powiadom nas o tym wcześniej, podpowiemy Ci jak samodzielnie dotrzeć do bazy noclegowej.
 • Zabrałam/łem grupę na wyjazd, czy otrzymam zniżkę? Tak, grupowe zgłoszenia mogą liczyć na rabaty. Napisz do nas z ilu osób składa się Twoja ekipa, a przydzielimy Wam odpowiedni upust.
 • Jaka pogoda jest w miesiącach zimowych na Costa Blanca? Wybrzeże Costa Blanca jest ciepłym i stabilnym pogodowo rejonem Hiszpanii. Dni deszczowe są sporadyczne, a temperatury w nocy nie spadają poniżej 0°C. W sektorach nasłonecznionych można liczyć zwykle na 15-25°C, czyli na wspinanie w krótkim rękawku. Tak było w poprzednich latach naszego pobytu 🙂
 • Czy należy zabrać ciepłe ubranie? Odwiedzane rejony wspinaczkowe mają wystawę słoneczną i jest w nich ciepło. Niemniej kurtka, polar czy czapka przydadzą się w pochmurny lub wietrzny dzień. Trzeba pamiętać także o istotnej różnicy temperatur pomiędzy nasłonecznionymi a zacienionymi miejscami.
 • Koszty leczenia? EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu w krajach europejskich. Warto ją mieć. Wyrobisz ją w każdym NFZ. Możesz oczywiście wykupić także polisę prywatną.