Sierra de Toix - rejony wspinaczkowe Costa Blanca I Hformat

Sierra de Toix – Costa Blanca

Sierra de Toix najlepszy taras widokowy na Penon de Ifach.

Sierra de Toix kojarzy się głównie ze wspinaniem wielowyciągowym, a to bogaty i rozległy rejon nie tylko dla pasjonatów multi-pitch.

wspinaczkowa Hiszpania
widok z grani na Penon de Ifach
  • ponad 100 dróg
  • o trudnościach od 3b do 8a
  • rozrzuconych po wielu skałach

Jeśli poszperać ciut w historii, okazuje się, że był to jeden z pierwszych rejonów, przygotowanych w latach 80-tych do wspinaczki sportowej. 

stanowisko pośrednie, wspinaczka w Hiszpanii
Toix Oeste
Bogaty, rozległy rejon wspinaczkowy

Sierra de Toix rozciąga się pomiędzy Calpe a Altea. Dzięki różnorodnej ekspozycji skał (aspekt 360˚), wspinaczka jest możliwa praktycznie na okrągło, bez względu na pogodę i porę roku. Dodatkowo można tutaj znaleźć drogi sportowe jedno i wielowyciągowe, a także tradowe, czyli na własnej asekuracji. Super atrakcją jest wspinaczka na klifie, w południowej części, która wiąże się z dodatkową przygodą – koniecznością zjazdu na linie (jest to jedyne dojście do sektora).

TOIX OESTE - multi-pitch

Piękne ściany Toix Oeste oferują kilkugodzinną wspinaczkę, po drogach o trudnościach od 4+ do 6b. Praktycznie zawsze, gdy odwiedzamy ten sektor, spotykamy wielu pasjonatów wielowyciągów, ale miejsca zawsze starcza dla każdego 🙂

W ścianie bywa czasami bardzo wietrznie, z racji na ekspozycję, dlatego warto mieć ze sobą dobry softshell. Oznaczenie “windy”, w przewodniku Rockfax nie jest przypadkowe. Nawet jeśli startujesz w pogodzie zupełnie bezwietrznej, w górnych partiach siła wiatru może Cię zaskoczyć.

Dobry wspin i bezkres przestrzeni górsko-morskiej

Na Toix Oeste wejście w zjazd po zdobyciu szczytu, wiąże się z małym spacerkiem do punktu zjazdowego. Przebieżka granią dodatkową atrakcją – jest bardzo przyjemna i estetyczna, ponieważ podziwiać można niezwykłe widoki na okolicę i pobliski tzw. „Mały Gibraltar” czyli Penon de Ifach.

Odtwórz wideo

Sierra de Toix to wiele możliwości, dużo wspinania, wiele sektorów, jak to zwykle w hiszpańskich rejonach i dlatego nie dotarliśmy jeszcze do wszystkich. Toix Placa, Toix Tropical Dreams, czy klif to check lista na kolejny wyjazd na Costa Blanca 😉

team - wspinaczka wielowyciągowa na Costa Blanca
JEDNOWYCIĄGOWO

Wspinaliśmy się do tej pory na  Toix TV i Toix Far Oeste.

Tą drugą skałę znamy szczególnie dobrze.

  • prawie 30ci dróg w przedziale trudności 3 – 6c

Jeśli więc jesteś na początku przygody wspinaczkowej i rozkręcasz się, to miejsce jest świetne i tylko zalety 🙂

  • duży wybór, łatwe dojście, piękne widoki, przestrzeń i cywilizacja daleko w dole 🙂

WSPINANIE RODZINNE

Czy jest to dobre miejsce na wspinaczkę z małym dzieckiem? 

Nie jest to wymarzone miejsce dla osób, które jadą na wspinaczkę rodzinnie, z małymi dziećmi. Pod skałami jest dość wąsko, ciasno, kamieniście. Nie ma urwisk, więc my w sektorze Toix Far Oeste daliśmy radę z naszą „zahartowaną terenowo” małolatą :), ale nie polecam tego miejsca na początek rodzinnej wspinaczki.

  • ŁĄTWA ŚCIEŻKA PODEJŚCIOWA
  • DOJŚCIE POD SKAŁY: 15 - 20 MIN.
  • TEREN POD SKAŁĄ DOŚĆ CIASNY, PRZY DUŻEJ ILOŚCI WSPINACZY ŚREDNI KOMFORT​
  • NIEWIELE ZACIENIONYCH MIEJSC
wspinanie w Hiszpanii - Sierra de Toix
Toix Far Oeste