Wspinaczkowy savoir-vivre, czyli kilka niepisanych zasad, które są ważne w środowisku wspinaczy
POWITANIE W SKAŁACH
Można powiedzieć, że w skałach obowiązuje dokładnie ta sama zasada co na szlaku: wspinacze witają się pod skałą. Nie chodzi tutaj o znajome Ci osoby, które spotykasz, a o każdego wspinacza, którego mijasz w rejonie.
PANI, PAN
Bez względu na różnicę wieku, czy dzielące pokolenia, pod skałą wspinacze zwracają się do siebie per Ty.
SZANUJ RINGI
Wędkowanie, bo tego dotyczy ta zasada, jest powszechną praktyką, ale przewieszenie liny do wędki bezpośrednio przez kolucho stanowiska zjazdowego jest niemile widziane, ponieważ powoduje jego szybsze zużycie. Rozwiązanie jest proste, wystarczy dodać ekspres, lub HMS, by lina nie „piłowała ringa”.
DBAJ O MIEJSCA DO WSPINACZKI
Czy wiesz, że Wiktowe skały są na ziemi należącej do pana Witka?
Czy wiesz, jak często korzystasz z rejonu wspinaczkowego dzięki uprzejmości właściciela terenu, na którym się znajdują?
- dbamy o miejsca, w których się wspinamy (nie tylko o te prywatne)
- szanujemy i respektujemy prośby właścicieli terenów pod skałą
WSZYSTKIE DROGI NASZE SĄ
A nasze nie znaczy tylko moje. Jeśli upatrzysz sobie jakąś drogę i chcesz ją patentować cały dzień, zwróć uwagę, czy ktoś inny nie chce jej również zrobić
Nie blokuj drogi „godzinami” tylko dla siebie, tutaj nie działa zasada KTO PIERWSZY TEN LEPSZY.
CZYSZCZENIE DROGI Z MAGNEZJI
Magnezjowanie palców podczas wspinaczki to standardowa praktyka. Ważne, by po ukończeniu drogi, jeśli zostają wyraźne ślady po Twojej wstawce, wyczyścić je szczotką. Jeśli nie masz dedykowanej, wystarczy się zaopatrzyć w szczoteczkę do zębów.
PĘTELKA NA DRODZE WSPINACZKOWEJ
Pętelka na drodze wspinaczkowej to nic innego jak „znak informacyjny” od autora drogi: nie wspinaj się. Oznacza to, że autor nie przewspinał jej jeszcze, lub nie zrobił tego „czysto”, nie ma propozycji wyceny i na ten moment nie jest ona otwarta dla wspinaczy.