5 porad na początek przygody ze wspinaczką skałkową

Myślisz o tym, by spróbować swoich sił we wspinaczce skałkowej? Przeczytaj kilka porad, o których warto pamiętać, szczególnie jeśli to Twoje pierwsze kroki w tym sporcie.

trening wspinaczkowy

porady na początek przygody ze wspinaczką SKAŁKOWĄ

Zacznij od wspinaczki na sztucznej ściance

Jeśli w Twojej miejscowości, lub w pobliżu, znajduje się hala wspinaczkowa, zacznij swoją przygodę właśnie tam. Obsługa sztucznej ścianki zapozna Cię:

  • z podstawowym węzłem wspinaczkowym,
  • zakładaniem uprzęży, 
  • bezpieczną asekuracją.

czyli tym wszystkim co potrzebne jest do tzw. wspinaczki na wędkę.  Zmierzysz się wówczas z ruchem wspinaczkowym, wysokością, obsługą sprzętu. Dodatkowo, wszystko co jest konieczne do wspinaczki jest dostępne na obiekcie.

Nie śpiesz się z zakupami sprzętu wspinaczkowego

Na inwestycje przyjdzie czas. Jeśli interesuje Cię sprzęt wspinaczkowy zacznij od zapoznania się z check listą tego co jest potrzebne na START, do samodzielnej wspinaczki, ale nie pędź do sklepu. Daj sobie czas na zapoznanie ze wspinaczką, np. kilka wizyt na sztucznej ściance, jednodniowe zajęcia w skałach, czy kurs skałkowy. Twoje zakupy będą zdecydowanie bardziej udane, jeśli dokonasz ich świadomie, a inwestowanie warto zacząć od zakupu butów wspinaczkowych.

Kup wygodne buty wspinaczkowe

Kupując buty wspinaczkowe musisz wiedzieć, że mit, który mówi „MUSZĄ BYĆ CIASNE” nie sprawdzi się. 

Twoje pierwsze buty wspinaczkowe powinny być:

  • dopasowane
  • wygodne

abyś skupiał/ła się na wspinaczce, a nie na bolących stopach.

Z biegiem czasu stopy przyzwyczają się do tego specyficznego obuwia i wówczas będzie czas na eksperymentowanie z coraz ciaśniejszym, jeszcze bardziej dopasowanym modelem.

słowniczek wspinaczkowy

Wybierz właściwą ścieżkę rozwoju

Metoda małych kroczków pozwoli Ci sukcesywnie przyswajać wiedzę i wspinać się bezpiecznie. Podobnie z wyborem kursu skałkowego. Zacznij od podstawowego kursu dla osób początkujących. W 4 dni nauczysz się wystarczająco dużo, by móc działać samodzielnie. W kolejnym etapie możesz wybrać:

Przygotuj odpowiednio swoje ciało

Jeśli dbasz o kondycję, spacerujesz po górach, biegasz, jeździsz na rowerze, rolkach etc. czyli ruch nie jest Ci obcy, to znaczy, że jesteś wystarczająco przygotowany.

Charakterystyczne:

  • silne palce
  • mocne przedramiona

wypracujesz z czasem, wspinając się. Potrzeba na to odpowiedniego czasu, szczególnie jeśli chodzi o te pierwsze, w innym wypadku możesz przypłacić rychłą kontuzją.

Jeśli jesteś na bakier z ruchem, zacznij od ćwiczeń, które poprawią ogólną wydolność organizmu. Przyzwyczajaj go powoli do wysiłku, bez nadmiernego forsowania.