Wspinaczka dla początkujących: jaki sprzęt kupić? Instruktor radzi!

Jaki sprzęt kupić na start?

We wspinaniu, jak w prawie każdym sporcie, początki wymagają inwestycji nie tylko w szkolenie, czyli naukę nowych umiejętności, ale także w sprzęt.

W dzisiejszych czasach rynek sprzętu wspinaczkowego ma bardzo bogatą ofertę i co rusz pojawiają się kolejne nowinki: nowe przyrządy do asekuracji, jeszcze lżejsze kaski, cieńsze liny, karabinki z lepszymi parametrami wytrzymałości, czy „odchudzone” ekspresy. Dla początkującego wspinacza może to być niestety pułapką zakupową. Dlatego poniżej check lista tego co jest konieczne do samodzielnej wspinaczki na starcie i krótkie wskazówki na co zwrócić uwagę przy zakupie. 

Dla uczestników kursu skałkowego poniższa lista wygląda znajomo. Jest to niezbędny sprzęt wspinaczkowy używany podczas szkolenia. 

👉 buty wspinaczkowe

kurs skałkowy dla początkujących - Dolina Kobylańska

Twoje pierwsze buty wspinaczkowe powinny być dopasowane i wygodne, uwaga – ale nie ciasne! W każdym dobrym sklepie ze sprzętem wspinaczkowym sprzedawca pomoże Ci w wyborze. Marek, modeli, a nawet kolorów 🙂 jest bardzo dużo. 

👉 lina wspinaczkowa pojedyncza

Parametrów jest mnóstwo: impregnacja, siła uderzenia, ilość rwań etc. Na początek skup się na grubości, powinna mieć 9,8-10 mm, a optymalna długość to 60m. 

👉 uprząż

Jak w przypadku odzieży, uprzęże mają rozmiary od XS do XL. Ważne, by zakupić dobrze dopasowaną. Jeśli myślisz o wspinaniu także zimą, lub o zrzuceniu wagi 🙂 pomyśl o uprzęży z dwoma klamrami w pasie. Ma większy zakres, często dwu-rozmiarowy, czyli np. XS-S, czy L-XL.

👉 ekspresy

Komplet 12tu ekspresów jest wystarczający na początek, natomiast optymalna długość taśmy do wspinaczki sportowej to 10-17 cm.

👉 tzw. zestaw osobisty

To nic innego jak przyrząd asekuracyjny z karabinkiem + karabinek HMS + repsznur 5-6 mm, długość 160-170 cm.

W przypadku wyboru przyrządu, optymalny to asekuracyjno-zjazdowy typu kubek. Gdy zdecydujesz się na wspinanie wielowyciągowe nie będziesz musiał inwestować w kolejny szpej. Możesz oczywiście wybrać wiele innych przyrządów z dużej gamy dostępnej na rynku.

👉 kask

👉 woreczek na magnezję

👉 plecak wspinaczkowy