Jaki sprzęt kupić na start?

Sprzęt wspinaczkowy

czyli do czego warto zacząć kompletowanie i co wybrać na początek.

We wspinaniu, jak w prawie każdym sporcie, początki wymagają inwestycji nie tylko w szkolenie, czyli przyswojenie nowych umiejętności, ale także w sprzęt.

Od wielu lat rynek sprzętu wspinaczkowego ma bardzo bogatą ofertę i co rusz pojawiają się kolejne nowinki: nowe przyrządy do asekuracji, jeszcze lżejsze kaski, cieńsze liny, karabinki z lepszymi parametrami wytrzymałości, czy „odchudzone” ekspresy. Dla początkującego wspinacza może to być niestety pułapką zakupową. Dlatego poniżej check lista tego co jest konieczne na starcie do samodzielnej wspinaczki wraz z krótkimi wskazówkami, na co zwrócić uwagę przy zakupie. 

Dla uczestników kursu skałkowego poniższa lista wygląda znajomo. Jest to niezbędny sprzęt wspinaczkowy, używany podczas szkolenia. 

sprzęt wspinaczkowy

buty wspinaczkowe

Twoje pierwsze buty wspinaczkowe powinny być:

  • dopasowane
  • wygodne

Uwaga: Twoje pierwsze buty wspinaczkowe nie powinny być ciasne!

Buty należy dobrać w ten sposób, by po ich założeniu nadal czuć komfort. Ściśnięte do bólu palce nóg, nie pozwolą na właściwą koncentrację podczas wspinaczki, nawet jeśli będą miały gumę z „najwyższej półki” 🙂

W każdym dobrym sklepie ze sprzętem wspinaczkowym sprzedawca pomoże Ci w wyborze, a marek, modeli, a nawet kolorów 🙂 jest bardzo dużo. Są także różne rozwiązania jeśli chodzi o zapięcie obuwia:

  • sznurowane,
  • na rzep,
  • czy tzw. baletki. 

Możesz się także spotkać z określeniem buta -> symetryczny i asymetryczny. Dotyczy to samego czuba, jednak na początku drogi wspinaczkowej, nie polecam decydowania się na ten drugi. 

Pamiętaj zatem, dopasuj swoje pierwsze buty wspinaczkowe tak, by nie stwarzały wrażania bardzo ciasnych. 

lina wspinaczkowa

Ponieważ parametrów liny jest wiele: impregnacja, siła uderzenia, ilość rwań etc. przy pierwszym zakupie, może to wprowadzać nieco zamieszania. Na początek, wybierając linę dynamiczną skup się na :

  • grubości
  • długości

Zakładając, że Twoja lina będzie Ci służyć do głównie do wspinaczki sportowej w Polsce możesz przyjąć że:

  • powinna mieć 9,8-10 mm grubości
  • optymalna długość to 60m. 

Kupując linę z atestami możesz być spokojny o jej parametry. Nie polecam natomiast kupowania liny używanej, zwłaszcza takiej, której „historia” jest Ci całkowicie obca.

Pamiętaj, Twój sprzęt wspinaczkowy ma wpływ na Twoje bezpieczeństwo.

Kupując linę warto od razu pomyśleć o torbie z płachtą, lub przynajmniej płachcie na linę. Zadbasz w ten sposób o nią. Pod skałą bywają różne podłoża.

uprząż wspinaczkowa

Tak jak w przypadku odzieży, uprzęże mają swoje rozmiary od XS do XL. Bardzo ważne, by zakupić taką, która będzie dobrze dopasowana, czyli:

  • powinna dobrze opinać Cię w pasie
  • powinna być swobodna w udach   

Jeśli myślisz o wspinaniu także zimą, lub o zrzuceniu wagi 🙂 pomyśl o uprzęży z dwoma klamrami w pasie –  ma większy zakres, często dwu-rozmiarowy, czyli np. XS-S, czy L-XL. Dodatkowo możesz wybrać uprząż z regulowanymi paskami ud.

sprzęt wspianczkowy

ekspresy

Komplet 12tu ekspresów jest wystarczający na początek, natomiast optymalna długość taśmy do wspinaczki sportowej to 10-17 cm.

sprzęt wspinaczkowy

czyli tzw. zestaw osobisty

To nic innego jak przyrząd asekuracyjny z karabinkiem + karabinek HMS + repsznur 5-6 mm, długość 160-170 cm.

W przypadku wyboru przyrządu, optymalny to:

  • asekuracyjno-zjazdowy typu kubek

Gdy zdecydujesz się na wspinanie wielowyciągowe nie będziesz musiał inwestować w kolejny szpej. Możesz oczywiście wybrać wiele innych przyrządów z dużej gamy dostępnej na rynku. Część z nich będziesz miał/miała okazję przetestować podczas kursu wspinaczkowego.

kask wspinaczkowy

Warto od początku, kompletując sprzęt wspinaczkowy, zaopatrzyć się w kask. Wybierz wygodny, lekki, który sprawdzi się także w ciepłe, letnie dni. By wybrać dobrze dopasowany kask, warto zdecydować się na stacjonarny zakup.

 

woreczek na magnezję

Wybierając woreczek na magnezję, pamiętaj, że musi się w nim swobodnie zmieścić Twoja dłoń. Ma być przede wszystkim praktyczny, a dopiero potem ładny :).

 

plecak wspinaczkowy

Dedykowane torby na szpej są wygodnym i praktycznym rozwiązaniem na spakowanie całego kompletu sprzętu, tak by wszystko się zmieściło i łatwo pakowało. Nie jest to jednak niezbędnik bezpiecznej wspinaczki 😉

Bardzo popularne są także torby na linę wspinaczkową. To ekonomiczniejsze rozwiązanie, dzięki któremu dodatkowo zadbasz o swoją linę.