Wspinaczka dla początkujących: jaki sprzęt kupić start? Instruktor radzi!

Jaki sprzęt kupić na start?

We wspinaniu, jak w prawie każdym sporcie, początki wymagają inwestycji nie tylko w szkolenie, czyli przyswojenie nowych umiejętności, ale także w sprzęt.

Od wielu lat rynek sprzętu wspinaczkowego ma bardzo bogatą ofertę i co rusz pojawiają się kolejne nowinki: nowe przyrządy do asekuracji, jeszcze lżejsze kaski, cieńsze liny, karabinki z lepszymi parametrami wytrzymałości, czy „odchudzone” ekspresy. Dla początkującego wspinacza może to być niestety pułapką zakupową. Dlatego poniżej check lista tego co jest konieczne na starcie do samodzielnej wspinaczki i krótkie wskazówki na co zwrócić uwagę przy zakupie. 

Dla uczestników kursu skałkowego poniższa lista wygląda znajomo. Jest to niezbędny sprzęt wspinaczkowy używany podczas szkolenia. 

IMG_20161022_170629

👉 buty wspinaczkowe

Twoje pierwsze buty wspinaczkowe powinny być:

  • dopasowane
  • wygodne

Uwaga: Twoje pierwsze buty wspinaczkowe nie powinny być ciasne!

Należy dobrać buty w ten sposób, by po ich założeniu nadal czuć komfort, ponieważ ściśnięte do bólu palce nóg, nie pozwolą na właściwą koncentrację podczas wspinaczki, nawet jeśli będą miały gumę z “najwyższej półki” :).

W każdym dobrym sklepie ze sprzętem wspinaczkowym sprzedawca pomoże Ci w wyborze. Marek, modeli, a nawet kolorów 🙂 jest bardzo dużo. Są także różne rozwiązania jeśli chodzi o zapięcie obuwia: sznurowane, na rzep, czy tzw. baletki. 

Możesz się także spotkać z określeniem buta -> symetryczny i asymetryczny. Dotyczy to samego czuba, jednak na początku drogi wspinaczkowej, nie polecam decydowania się na ten drugi. 

👉 lina wspinaczkowa pojedyncza

Parametrów liny jest mnóstwo: impregnacja, siła uderzenia, ilość rwań etc. Na początek, wybierając linę dynamiczną skup się na :

  • grubości
  • długości

Powinna mieć 9,8-10 mm grubości, a optymalna długość to 60m. 

Nie polecam kupowania liny używanej, zwłaszcza takiej, której “historia” jest Ci całkowicie obca.

zajęcia wspinaczkowe pierwsze kroki

👉 uprząż

Tak jak w przypadku odzieży, uprzęże mają rozmiary od XS do XL. Ważne, by zakupić dobrze dopasowaną:

  • powinna dobrze opinać Cię w pasie
  • powinna być swobodna w udach

Jeśli myślisz o wspinaniu także zimą, lub o zrzuceniu wagi 🙂 pomyśl o uprzęży z dwoma klamrami w pasie –  ma większy zakres, często dwu-rozmiarowy, czyli np. XS-S, czy L-XL. Dodatkowo wybierz wówczas uprząż z regulowanymi paskami ud

👉 ekspresy

Komplet 12tu ekspresów jest wystarczający na początek, natomiast optymalna długość taśmy do wspinaczki sportowej to 10-17 cm.

👉 tzw. zestaw osobisty

To nic innego jak przyrząd asekuracyjny z karabinkiem + karabinek HMS + repsznur 5-6 mm, długość 160-170 cm.

W przypadku wyboru przyrządu, optymalny to:

  • asekuracyjno-zjazdowy typu kubek

Gdy zdecydujesz się na wspinanie wielowyciągowe nie będziesz musiał inwestować w kolejny szpej. Możesz oczywiście wybrać wiele innych przyrządów z dużej gamy dostępnej na rynku. Część z nich będziesz miał/miała okazję przetestować podczas kursu wspinaczkowego.

instruktor wspinaczki w szkole High format

👉 kask

Warto od początku, kompletując sprzęt wspinaczkowy, zaopatrzyć się w kask. Wybierz wygodny, lekki, który sprawdzi się także w ciepłe letnie dni.

 

👉 woreczek na magnezję

Wybierając woreczek na magnezję, pamiętaj, że musi się w nim swobodnie zmieścić Twoja dłoń. Ma być przede wszystkim praktyczny, a dopiero potem ładny :).

 

👉 plecak wspinaczkowy

Dedykowane torby na szpej są wygodnym i praktycznym rozwiązaniem na spakowanie całego kompletu sprzętu, tak by wszystko się zmieściło i łatwo pakowało.