Nauka wspinaczki: jakie szkolenie lub kurs skałkowy wybrać?

Jaki rodzaj kursu skałkowego wybrać?

Chcesz zacząć naukę wspinaczki i zastanawiasz się jaki rodzaj kursu wybrać? Obejrzałeś ofertę, wiesz jakie są rodzaje szkoleń i rozmyślasz: Może wybiorę pełny, od razu nauczę się więcej, kurs trwa 6 dni, więc będę mógł się wspinać prawie tydzień pod okiem instruktora. A może ten krótszy, przecież na ten moment potrzebuję podstaw, dopiero zaczynam?

Wybierając kurs skałkowy warto wcześniej odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: na jakim etapie przygody ze wspinaczką jestem? Zaciekawił Cię film, artykuł i postanowiłeś, że musisz tego spróbować, czyli zaczynasz zupełnie od zera, a może bywasz na sztucznej ścianie, zrobiłeś już pierwszy krok i teraz czas na skały.

kurs skałkowy - 6cio dniowy

Wariant pierwszy – kurs skałkowy podstawowy – kurs wspinania dla początkujących

Jeśli twoja fascynacja wspinaczką to był implus, ciekawość – obejrzałeś spot, zdjęcie, usłyszałeś czyjąś opowieść i poczułeś, że musisz tego spróbować, to emocjonalnie decyzja została już podjęta, teraz czas na rozum 🙂 Potrzebujesz podstaw: nauki węzłów, asekuracji, prowadzenia drogi, przewiązywania się przez stanowisko, obycia ze sprzętem, krótko mówiąc zapoznania z tym sportem. Na początek potrzebujesz wiedzy niezbędnej do bezpiecznego działania w skałach, po drogach ubezpieczonych, czyli tych, które mają stałe punkty asekuracyjne. 

Być może teraz wydaje Ci się to skomplikowane, ale po 4 dniach kursu podstawowego te określenia stają się bardziej przyjazne i można samodzielnie wprowadzać w życie zdobytą wiedzę. Zakup potrzebnego sprzętu to kropka nad i. W skałach jest wiele rejonów z łatwymi drogami, które doskonale sprawdzą się na początku. Możesz też wracać w sektory kursowe, te które już znasz ze szkolenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przejść daną drogę kilka razy. Praktyka czyni mistrzem, a we wspinaczce utrwalanie dobrych nawyków jest bardzo ważne. Jak już polubisz ten sport na dobre, możesz szkolić się dalej, droga edukacji jest otwarta.

Druga opcja to kurs wspinaczki skalnej 6-cio dniowy, czyli tzw. kurs pełny

Jeśli miałeś już styczność z tym sportem, jesteś np. bywalcem sztucznej ściany wspinaczkowej, czujesz, że wspinanie wciąga Cię coraz bardziej, a chcesz poznać go lepiej i szerzej, to kurs pełny da Ci wiedzę nie tylko z zakresu bezpiecznej wspinaczki skałkowej po drogach ubezpieczonych, ale też z wielu innych zagadnień jak: wspinaczka wielowyciągowa, autoratownictwo, wspinanie na własnej protekcji. Jest to zatem dużo wyższy stopień wtajemniczenia, niż opcja pierwsza – więcej wiedzy i zajęć praktycznych w skałach, dlatego ten rodzaj kursu sprawdzi się w przypadku osób, które mają pierwszy krok w stronę wspinania za sobą.

Po ukończeniu szkolenia można kontynuować swoją ścieżkę nauki na kursie taternickim.

Ostatnia opcja to kurs skałkowy po drogach nieubezpieczonych

To propozycja dla osób, które wspinają się już od jakiegoś czasu i chcą rozszerzyć swoje umiejętności. To tzw. doszkolenie. Może w nim wziąć udział adept kursu podstawowego, lub dla przypomnienia każdy, kto ukończył kurs pełny, ale nie praktykował wspinania na własnej protekcji. Jeśli jesteś na kolejnym etapie swojej przygody ze wspinaniem i zdecydujesz się, że chcesz być wspinaczem wszechstronnym, ten kurs da Ci wiedzę z zakresu: osadzania własnych punktów asekuracyjnych i budowania własnych stanowisk, co przygotuje Cię do kursu taternickiego.