Wspinanie zagranicą I Sardynia I Szkoła wspinania Hformat

Pan di Zucchero – Sardynia

Pan di Zucchero, czyli kostka cukru wystająca z morza w południowo - zachodniej części wyspy.
Pan di Zucchero - kostka cukru
Pan di Zucchero

Odwiedziliśmy Sardynię już 3 razy, ale jak do tej pory nie dopłynęliśmy jeszcze pod skałę 🙂 Jest tam możliwość wspinania: kilka dróg wspinaczkowych, ferrata a nawet trasa przyrodnicza na szczycie, ale najwyraźniej zabrakło chęci zorganizowania takiej przeprawy i za każdym razem podziwialiśmy ją z brzegu przy wieczornym czilu.

Inna sprawa, że, nie jest to super turystyczne miejsce i motorówki nie czekają „na baczność” na turystów i wspinaczy jak np. w Cala Luna ;), a przynajmniej tak właśnie było w okresie jesiennym, kiedy wygrzewaliśmy się na Sardynii.

Pani di Zucchero - skała wystająca z morza
Pan di Zucchero - widok z plaży
Pan di Zucchero jest najwyższą skałą morza śródziemnego

Pan di Zucchero wystaje z morza nieopodal pięknej, kameralnej plaży, tuż przy lasku sosnowym, który darzymy wyjątkowym sentymentem, ponieważ podczas naszych pierwszych wycieczek na Sardynię, było przyzwolenie na kempingowanie w tym magicznym miejscu, z czego oczywiście korzystaliśmy 😉

Historia mówi, że skała Pan di Zucchero została oddzielona od lądu na wskutek działania erozji morskiej. Najprawdopodniej wcześniej była częścią kopalni, która dziś, jak wiele innych w okolicy, jest już nieczynna.

Z brzegu skała nie wydaje się szczególnie wysoka, zapewne przez morski horyzont, ale cyfry mówią same za siebie –  133 m wysokości n.p.m.

Pan di Zucchero
Pan di Zucchero - widok z plaży
Przepiękne dzieło natury, na skalistych wybrzeżach Sardynii.
Pan di Zucchero - wspinanie na Sardynii
perełki wspinaczkowe - Sardynia
widok z plaży