Wspinaczka skałkowa - dla kogo? - SZKOŁA WSPINANIA

Wspinaczka skałkowa – dla kogo?

Wspinaczka skałkowa jest dla każdego, kto chce się z nią zmierzyć!  Zaskoczyłam Cię? To sport dla każdego kto lubi nowe wyzwania, przestrzeń, delektowanie się naturą, walkę z własnymi słabościami, kto szuka pasji. Co więcej, nie ważny jest wiek, ani sprawność fizyczna: dla dzieci to świetna zabawa ruchowa, dla osób niepełnosprawnych, które coraz częściej można spotkać w skałach, lub na sztucznej ścianie, pokonywanie kolejnych barier, rekreacja. Oczywiście w obu tych przypadkach potrzebna jest pomoc doświadczonych wspinaczy.

Wspinaczka skałkowa jest dla każdego, kto chce się z nią zmierzyć!

Być może nie jeden raz, spacerując dolinkami, obserwowałeś wspinające się osoby i myślałeś: Ale cienka ta lina? Mnie nie utrzyma! Mam lęk wysokości, to nie dla mnie!  Mam za słabe ręce!  Szedłeś dalej, a ciekawość przytłumiona została brakiem wiedzy. 

 

A przecież dziś mamy szkoły wspinaczki i wielu doświadczonych instruktorów, którzy dzielą się swoją wiedzą na różnego rodzaju kursach skałkowych, mamy do dyspozycji atestowany sprzęt, który proponują liczne firmy na rynku i mamy mnóstwo rejonów z dobrze ubezpieczonymi drogami o szerokiej skali trudności oraz sztuczne ścianki treningowe. Bezpiecznie może się zatem wspinać w skałach każdy, kto tylko chce i będzie to robił z głową: skończy właściwy kurs, utrwali niezbędne umiejętności, zakupi podstawowy sprzęt. Mięśnie rąk wzmocnią się w miarę treningu, a gdy dojdzie technika, co ciekawe, odciążą je znacznie dobrze wstawiane nogi 🙂

Inną sprawą jest częstotliwość wspinania i poziom jaki w tym sporcie osiągniemy. Jedni spędzają w skałach cały swój wolny czas, inni mają kilka pasji i dzielą go na różne sporty. Są tacy, którzy mają bardzo sportowe zacięcie, każda kolejna droga wspinaczkowa jest celem samym w sobie, robią w szybkim tempie postępy i coraz trudniejsze projekty, lub tacy którzy mierzą dalej, w Tatry, wspinanie tradowe. Są też tacy, którzy po skończonej drodze nie myślą o kolejnej, parzą kawę, wieszają huśtawkę dla małolata, lub siadają, zatrzymują się tu i teraz i delektują się miejscem, w które zaprowadziła ich pasja. I nikt nie jest ani lepszy ani gorszy, każdy bierze ze swojego hobby tyle ile chce, ile potrzebuje.

Każdy może się wspinać, pamiętaj jednak, że bardzo ważne jest by, wsadzić pasję w bezpieczne ramy i robić to z głową!